Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest niezwykle ważna i potrzebna, bez niej chory nie powróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra musimy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Zalicza się on do zabiegów chirurgicznych, w jakim następuje zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 polega na myśli korzystania zasadniczo z fizykoterapii, do jakiej potrafimy dodać:

  • zwiększenie siły mięśniowej
  • polepszenie ruchomości ścięgien
  • rozciągnięcie przykurczy
  • polepszenie efektywności oraz całkowitej sprawności chorego

Na samym wstępie już drugiego dnia po operacji zaczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Kolnym ważnym krokiem jest edukacja chodzenia o kulach. Po operacji chory porusza się o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po operacji kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić o własnych siłach .Wbrew pozorom nie jest to oczywista sprawa. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie rekomendowane jest przeprowadzanie łatwych ruchów wahadłowych. Ćwiczenia dokonuje się 3-4 razy na dzień w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na pionizacji pacjenta oraz zaczęciu zadań jak unoszenie kolana itp. Gdy już opuśćmy szpital jest potrzebna dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra winna odbywać się pod okiem fachowca, który zadba o dobra postawę. Istotne jest także wzmacnianie mięśni nogi, ale ćwiczenia muszą być przeprowadzane codziennie i w dobry sposób. Kluczowy jest tu czas w którym zaczniemy ćwiczyć.

Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie intensywniejsza jak ćwiczenia zaczniemy od razu. Często chorzy boją się ich wykonywania z powodu na odczuwania dyskomfortu, jednak specjalista pomoże nam dopasować zakres zadań do własnych możliwości. Należy mieć na uwadze, aby kilka dni po operacji zachować zdrowy rozsądek i nie forsować się za dużo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra chodzenie o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze kilka tygodni po operacji niestety jesteśmy zmuszeni wspierać nasz ciężar organizmu na balkoniku, który ułatwi nam się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku powinna być dopóki póki nie wrócą nam energia oraz stabilność. Następnie specjalista poleci nam przejście na 2 kule i zaczęcie nauki schodzenia po schodach. Dla pań zdrowych nie stanowi to problemu jednak u kobiet po takich operacjach nierzadko jest to niesamowicie ogromny kłopot, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pokonanie własnych wad może niestety chwilę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i nauka chodzenia nie należy do przyjemnych. Na wstępie musisz podpierać się poręczy i stawiać nogę wyłącznie na ten sam stopień , a następny dokładać drugą. Nigdy nie rób tego na przemian Twój organizm nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to jakieś 4 miesiące. Natomiast u niektórych może trwać krócej. Istotne jest byśmy dopasowywali się do wymagań profesjonalisty oraz ćwiczyli systematycznie.