Microdiscektomia jest to mało inwazyjny zabieg operacyjny, jaki ma za zadanie złagodzić objawy bólu kręgosłupa. Jego obowiązkiem jest zmniejszenie bólu nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest przeważnie wykonywanym według statystyk zabiegiem operacyjnym. Stosuje się do jej zrealizowania mikroskopu, dzięki któremu potrafimy precyzyjnie usunąć zniszczony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia służy nie tylko zlikwidowaniu bólu pomiędzy dyskami, jednak również zlikwidowaniunapięcia w obwodzie kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem błyskawicznym i rzadko przynosi ze sobą powikłania, gdyż chirurg nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi formę używanych powszechnie metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest robiona w znieczuleniu ogólnym pod całkowitą narkozą. Pacjent układa się wygodnie na brzuchu, gdzie realizowane są badania z podaniem kontrastu, które dobrze określają miejsce operacji. Powszechnie używa się tu rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na zrobieniu nacięcia skóry około 2-3 cm. Następnie mięśnie odbiegające od charakteru są odciągane, aby chirurg miał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego lekarz usuwa wadliwy dysk czy przepuklinę. Zabieg nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w pierwszej dobie pacjent zostaje postawiony do pozycji| siedzącej. Następnej doby zazwyczaj wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest faktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to tylko kilkanaście procent. Pacjent może ból i mieć problemy z poruszaniem się. Może również pojawić się ból w czasie siedzenia.
Microdiscektomia robiona jest głównie:

  • lędźwiowego systemu korzeniowego
  • zmniejszenia napięcia mięśniowego w nogach lub podudziach
  • zaburzenia czucia w kończynach dolnych

Microdiscektomia jak prezentuje się rehabilitacja?
W momencie pierwszych 3 tygodni należy pójść do specjalisty. Te pierwsze dni są najważniejsze. Najciekawszym wyjściem jest tutaj seria krioterapii, która minimalizuje opuchliznę i ograniczy ból. W czasie fizjoterapii po microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 polecane są także elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy różnego typu treningi powiązane z utrzymaniem odpowiedniej postawy lub chodzenia. Zalecane są także mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, ćwiczenia bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego


Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak każdy zabieg ponosi ze sobą ryzyko, ze po jakimś czasie dyskomfort może wrócić. Jednak według opinii dotyczy to około 10% wszystkich operowanych. Dzieje się to kiedy twój dysk może ponownie spaść do kanału kręgowego. W czasie operacji nie wszystkie części dysku mogły zostać usunięte.
Microdiscektomia a powikłania.
Jak każdy zabieg niesie ze sobą powikłania, które mogą zdarzyć się w momencie operacji. Utrata krwi, reakcja alergiczna na narkozę lub takie, które są bezpośrednio powiązane z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • infekcje bakteryjne w czasie zabiegu bądź po nim.