Rehabilitacja po udarze jest niesamowicie poważną kwestią, żeby jak najszybciej rozpocząć terapię kobiet po udarze. Od niej zależy bowiem kiedy i w jakim stanie chory powróci do dawnej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po nowotworach i dolegliwościach układu krążenia. Rozumiemy jak mnóstwo pań ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze winna być rozpoczęta praktyczne jak najszybciej pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Za udar w większości wypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które ograniczają dopływ krwi i zmniejszają główne role życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do czynności przed infekcją. W zależności co pozostało zniszczone, lekarz zaleca serie ćwiczeń. Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Chory zwykle przestaje być jednostką samodzielną i jest skazany na pomoc rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze winna być wdrożona jak najszybciej, kiedy stan pacjenta na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy wyróżnić 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – krok pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym terminie chory przebywa w szpitalu. Czas jej trwania jest różny, przeważnie jest to od 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – krok drugi to rekonwalescencja. Są tu wprowadzenie ćwiczenia, aby chory mógł jak najszybciej wrócić do formy przed udarem. Trwa on szczególnie różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej ponieważ choćby do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach wykonywanych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze efekty:

  • wielkości i lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie rehabilitacja i terapii,
  • współpraca ze strony przyjaciół.

Bardzo dobrą procedurą jest rehabilitacja po udarze w domu. Wiadomo, że najodpowiedniejszą pomoc osiągnie on w specjalnych ośrodkach, ale z różnych przyczyn nie każdy spośród nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w domu winniśmy przygotować otoczenie i potrzebny sprzęt, tak żeby chory, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Niezwykle ważne jest ponadto ponowne kształtowanie umiejętności robienia podstawowych, prostych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie. Istotnym aspektem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia niezależności.

Jeżeli chory wymaga koniecznej pomocy możemy też zatrudnić specjalistę który co kilka dni będzie wykonywał ćwiczenia. Ważne jest, aby praktyka była jego codziennością Samodzielne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie robić przed udarem. Szacuje się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną energię, natomiast jeżeli rehabilitacja u nas była nadzwyczaj dostępna ten procent na pewno byłby większy. Stąd tak istotne jest żeby rehabilitacja po udarze była osiągalna dla wszystkich na znacznym poziomie.