Fizjoterapia po COVID po przebyciu choroby, staje się ona potrzebna pośród osób, które miały styczność z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie ciągłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą występować nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest potrzebna do jak najszybszego pozbycia się uciążliwych objawów, dlatego im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tym właściwiej dopasowane formy leczenia. Niezwykle kluczowe jest także niebagatelizowanie objawów, skoro w wielu wypadkach mogą się one wzmacniać z okresem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a dalej borykają się z trudnymi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego chorego, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Więc też|też wcześniejsza konsultacja z rehabilitantem jest ważna, aby przygotować spersonalizowany cel działania także fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg innych zabiegów, spośród jakich niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich efektywność i zalety dla chorych. Oto kilka znanych sposobów wykorzystywanych w momencie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może pomóc w ograniczeniu bólu oraz poprawie krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces leczenia oraz redukcję stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową może być skuteczną formą w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz zwiększeniu procesu gojenia tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 charakterystyczne są też treningi relaksacyjne, które mają na celu redukcję stresu, polepszenie samopoczucia oraz regulację funkcji organizmu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w chorobach połączonych z przewlekłym stresem oraz poprawiać ogólną kondycję umysłową oraz fizyczną pacjenta.


3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest inną prostą formą używaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na wykorzystaniu innych metod manualnych przez lekarza w celu poprawy kierunku ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz złagodzenia bólu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz rozwijanie mięśni, a wszystko to wykonywane jest zgodnie z własnymi sprawami pacjenta.
Wszystkie te metody mogą być skuteczne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór pakietów zabiegów powinien być ustalony z fizjoterapeutą, który dostosuje terapię do indywidualnych spraw oraz stanu zdrowia pacjenta. Kluczowe jest także regularne monitorowanie postępów i dopasowanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.