Fizjoterapia po COVID po przebyciu choroby, robi się ona niezbędna pośród osób, które miały związek z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie chronicznego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest potrzebna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, więc im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tymże lepiej dobrane metody leczenia. Niezmiernie istotne jest także niebagatelizowanie objawów, ponieważ w wielu przypadkach potrafią się one zwiększać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a dalej borykają się z mocnymi objawami, powinny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego klienta, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Więc też|też wcześniejsza konsultacja z rehabilitantem jest kluczowa, aby przygotować spersonalizowany plan działania również fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID zawiera szereg nowych zabiegów, spośród których niektóre cieszą się ogromniejszą popularnością ze względu na ich efektywność i zalety dla chorych. Oto kilka popularnych sposobów stosowanych w momencie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może pomóc w ograniczeniu bólu oraz poprawie krążenia krwi i limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia oraz zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być skuteczną strategią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przyspieszeniu procesu regeneracji tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID istotne są również treningi relaksacyjne, które mają na celu zniwelowanie stresu, polepszenie samopoczucia oraz regulację pracy układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w chorobach związanych z długim stresem oraz poprawiać ogólną kondycję psychiczną i fizyczną klienta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest nową popularną techniką wykorzystywaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na wykorzystaniu innych metod manualnych przez rehabilitanta w celu poprawy zakresu ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia bólu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz rozwijanie mięśni, oraz wszystko to wykonywane jest zgodnie z osobistymi potrzebami chorego.


Wszystkie te metody potrafią być skuteczne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór zabiegów winien być ustalony z rehabilitantem, który dopasuje terapię do indywidualnych spraw także stanu zdrowia pacjenta. Ważne jest także systematyczne monitorowanie postępów i dostosowywanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.