Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym operacji kręgosłupa, który ma ograniczyć ból w jego zakresie. Jest jedną spośród najczęściej przeprowadzanych zabiegów. Używa się do niej mikroskop operacyjny, aby osiągnąć jak najpotężniejsze powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu nacisku na korzeń nerwowy. To właśnie w zasadniczej mierze on przyczynia się za czucia bólu pleców przez chorego. Wykorzystuje się ją, gdy wystąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego także nie ma możliwości jego zlikwidowania nowymi technologiami. Microdiscektomia może być robiona prywatnie w cenie około 12 tysięcy za operację. Na NFZ jest również robiona jednak okres czekania może okazać się niezwykle długi. Microdiscektomia to głównie dolegliwości związane z przepukliną krążka międzykręgowego spowodowane są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na typy przepukliny możemy wyróżnić 3 zasadnicze etapy:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który odczuwają pacjenci może powodować duży dyskomfort. Powiększa się on podczas treningu czy kichania. Występujący się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może powodować nacisk na nerw oraz cierpienie. Microdiscektomia na czym polega operacja.? Robiona jest ona w znieczuleniu ogólnym. Chory nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, ponieważ wszystkie mięśnie są wiotkie. Specjalista robi małe nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zazwyczaj zabieg trwa około 2 h. W pierwszej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w kolejnej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie lekami? Wszelkie tabletki winnym być zapisywane pod opieką specjalisty. Istotne jest aby, korzystać również a tabletek rozkurczowych. Ale miejmy na uwadze jeżeli ból staje się szczególnie duży to powinniśmy pomyśleć o operacji. Lekcja odpowiedniego podnoszenia ciężarów jak np zakupu będzie w tym wypadku niezbędna. Przedmioty powinny być podnoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to równomierne rozproszenie sił wpływających na kręgosłup oraz łagodzi nierównomiernemu naciskowi. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 kiedy powinno się przeprowadzić zabieg:

 • lokalizacji przepukliny w obwodzie kręgosłupa lędźwiowego i nacisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, jakie są wywołane systemem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni raty bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć mało inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najczęstszych należą:

 • infekcja,
 • zniszczenie korzenia nerwowego,
 • zniszczenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa

Microdiscektomia czy warto zapisać się na operację. Na pewno tak, gdyż często dyskomfort może powodować na zakłócenia w normalnym życiu.